Meny
Meny

Föreningsinformatör till Barncancerfonden Stockholm Gotland

Vill du arbeta för ett starkt varumärke i en organisation som gör skillnad? I rollen som föreningsinformatör är du en viktig länk mellan Barncancerfonden, den regionala föreningen Barncancerfonden Stockholm Gotland och våra medlemmar.

Barncancerfondens vision är att utrota barncancer. Inom Barncancerfonden och de sex regionala föreningarna arbetar vi både med att stödja dem som drabbas här och nu, och med att på lång sikt bekämpa barncancer. Föreningarna erbjuder aktiviteter och stödgrupper för att bidra till trygghet och glädje när livet är som svårast, och finns som stöd i många år efter avslutad behandling. 


Arbetsuppgifter
Rollen som föreningsinformatör innebär att verka för bästa möjliga service för föreningens medlemmar, givare, styrelse och Barncancerfonden. Du ansvarar för arbetet på föreningskansliet inom följande områden:

 • Kommunikation – intern och extern kommunikation i olika kanaler
 • Medlemmar – hantera ansökningar, medlemsfrågor och medlemsregister
 • Volontärer - samordnare för och kvalitetssäkrare av föreningens volontärverksamhet i regionen
 • Administration – ekonomiadministration, stötta styrelsen

I den här rollen är du en del av Barncancerfondens Råd och stöd-avdelning som består av 16 engagerade medarbetare med placeringsort i Stockholm och ute i landet. Du jobbar också i nära samarbete med ordförande i Barncancerfonden Stockholm Gotland.


Vi söker dig som:

 • Har god eftergymnasial utbildning inom kommunikation/reklam
 • Meriterande med:
  - erfarenhet från inhousebyrå/reklambyrå
  - erfarenhet av kansliarbete och ekonomiadministration
  - kunskaper i Episerver eller andra webbpubliceringsverktyg samt layoutprogram som Indesign

Du är en skicklig kommunikatör som också har gott ordningssinne och öga för det ekonomiska. Rollen innefattar uppgifter som attestering, diarieföring och fakturahantering. Att ge den bästa servicen är en självklarhet för dig. För att lyckas i rollen är du bekväm med att arbeta självständigt och du trivs i en flexibel och engagerad arbetsmiljö. Att arbetstiden ibland ligger utanför ordinarie kontorsarbetstid ser du som en fördel. Som föreningsinformatör kommer du att möta familjer i kris och det är därför viktigt att du är en trygg och förtroendeingivande person. Det är en förutsättning att du är prestigelös  då ni är två kollegor som delar på arbetet i nära samarbete med ideellt engagerade.


Vi erbjuder
Barncancerfonden är en organisation med engagerade medarbetare som varje dag strävar efter att göra skillnad. Vi erbjuder en kreativ och ambitiös miljö där du får arbeta med ett fantastiskt fint varumärke och där du har chansen att påverka Barncancerfonden Stockholm Gotlands utveckling och framtid. Vi har schyssta arbetsvillkor, som tjänstepension och försäkringar, enligt kollektivavtal. Dessutom erbjuder vi friskvårdsbidrag.

Barncancerfonden vill vara en arbetsplats präglad av en mångfald som speglar det samhälle vi är en del av.


Ansökan
Välkommen med din ansökan! Urval och intervjuer sker löpande. Om du vill ha mer information, kontakta jessica.runemark@barncancerfonden.se , mobil +46 (0) 703041064eller HR-ansvarig Tove Sjöblom tove.sjoblom@barncancerfonden.se   +46 (0) 70 772 67 00


Om Barncancerfonden
Barncancerfondens vision är att utrota barncancer. Barncancerfonden har sedan 1982 arbetat för att fler barn ska överleva cancer samt med att hjälpa drabbade familjer att få den vård och det stöd de behöver. Under samma period har överlevnaden ökat till ca 85 procent, men barncancer är trots detta fortfarande den vanligaste dödsorsaken hos barn 1-14 år i Sverige. Tack vare generösa bidrag från privatpersoner, företag och organisationer är Barncancerfonden den enskilt största finansiären av barncancerforskning i Sverige. Barncancerfonden granskas av Svensk Insamlingskontroll och har ett 90-konto, vilket garanterar att pengarna går till rätt ändamål.