Meny
Meny

Barncancerfonden Norra söker en vikarierande Föreningsinformatör

Vi söker nu en vikarie för vår informatör Anna till Barncancerfonden Norra, med säte i Hjältarnas hus i Umeå. Föreningen, som består av drygt 900 medlemmar, bedriver verksamhet för alla som bor i Sveriges fyra nordligaste län. 

Barncancerfondens vision är att utrota barncancer. Inom Barncancerfonden och de sex regionala föreningarna arbetar vi både med att stödja dem som drabbas här och nu, och med att på lång sikt bekämpa barncancer. Föreningarna erbjuder genom stödgrupper värdefull hjälp i det vardagliga livet för de barn och familjer som drabbas av cancer. 
 
Dina uppgifter
Rollen som föreningsinformatör innebär att verka för att bästa möjliga service skapas för föreningens medlemmar, givare, styrelse och Barncancerfonden. Du arbetar tillsammans med en föreningskoordinator och ansvarar för arbetet på föreningskansliet inom följande områden:

  • Service - kontakt med intressenter, arrangemang av träffar och möten
  • Kommunikation - ansvar för föreningens kommunikation, t ex genom att skapa innehåll till hemsida och sociala medier.
  • Medlemmar - hantera ansökningar, medlemsfrågor och medlemsregister
  • Administration - stötta styrelsen, ekonomiadministration

Du är en viktig brygga mellan Barncancerfonden, föreningen och medlemmarna. I den här rollen är du en del av både föreningen och Barncancerfondens Råd och stöd-avdelning. Du har regelbunden kontakt med region- och hemsjukhus, och jobbar i nära samarbete med ordförande i Barncancerfonden Norra. 
 
Kvalifikationer

  • Eftergymnasial utbildning meriterande men inget krav
  • Arbetslivserfarenhet inom kommunikation, information och/eller administration
  • Meriterande med erfarenhet av kansliarbete och ekonomiadministration
  • Meriterande med kunskaper i Episerver eller andra webbpubliceringsverktyg
  • Meriterande med kunskap i Apsis eller annat e-postverktyg
  • Du uttrycker dig väl i tal och skrift, på svenska och engelska. Övriga språk mycket meriterande. 

Som person är du öppen och empatisk. Du är duktig på att skapa relationer och tycker genuint om att arbeta med människor. Att ge den bästa servicen är en självklarhet för dig. För att lyckas i rollen är du bekväm med att arbeta självständigt och du trivs i en flexibel och engagerad arbetsmiljö. Det är viktigt att du har ett gott ordningssinne och ett öga för det ekonomiska, då rollen innefattar uppgifter som attestering, diarieföring, fakturor med mera. Som föreningsinformatör kommer du att möta familjer i kris och det är därför viktigt att du är en trygg och förtroendeingivande person.

Vi erbjuder
Ett meningsfullt arbete där du gör skillnad för drabbade familjer. Arbetsplatsen ligger i trivsamma lokaler i Hjältarnas hus i Umeå. Tjänsten har målstyrd arbetstid och arbetet är till viss del förlagd på kvällar och helger, resor med övernattning förekommer regelbundet. Vikariatet är 9 månader med eventuellt en möjlighet till förlängning. Vi har schyssta arbetsvillkor och kollektivavtal.

Ansökan
På Barncancerfonden vill vi vara en arbetsplats präglad av en mångfald som speglar det samhälle vi är en del av. Sök genom att klicka på ansök. Sista ansökningsdag är den 14 augusti men första intervjuomgång kommer att hållas den 11 juli. Vänta således inte med att skicka in din ansökan. Tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdatum. Så länge annonsen ligger uppe på vår hemsida är den inte tillsatt. För mer information kontakta gärna Jessica Rumemark, Gruppchef, jessica.runemark@barncancerfonden.se mobil +46 (0) 70 304 10 64 (semester v. 29-32) eller Tove Sjöblom, HR-chef, tove.sjoblom@barncancerfonden.se  +46 (0) 70 772 67 00 (semester v.32-33) Välkommen med din ansökan!